793754290 fifiland@fifiland.pl

Adaptcja dziecka do niani

Zatrudniliśmy nianię. I co teraz?

Stało się. Postanowiliśmy zatrudnić nianię do opieki nad naszym dzieckiem. Wybraliśmy kandydatkę. Już niedługo niania zostanie z maluchem sam na sam. Zastanawiasz się, jak radzić sobie w pierwszych dniach adaptacji dziecka do nowej sytuacji? Przygotowaliśmy dla ciebie garść rad.

 
Pamiętać należy, że dzieci kochają swoich rodziców bezgranicznie. To właśnie rodzice są w życiu maluchów najważniejsi. Stanowią dla nich wzór, dają poczucie bezpieczeństwa, wychowują i uczą. Rozłąka z rodzicami zawsze wzbudza u dziecka zaniepokojenie. Nie dziwmy się zatem, że nasze maluchy popłakują, patrzą na nas z wyrzutem czy smutkiem, gdy wychodzimy, zostawiając je w domu lub innym miejscu. Cieszmy się, bo to oznaka ich miłości i przywiązania. Zróbmy jednak wszystko, by moment rozłąki trwał krótko i był poprzedzony informacją, zapewnieniami i obietnicami, które ułatwią dzieciom te trudne chwile i pomogą w adaptacji do nowej sytuacji.
Nie należy zapominać o wrodzonej chęci poznawania świata, którą cechuje się każde dziecko. Nowe miejsca, osoby czy sytuacje są budulcem rozwojowym naszych pociech. Pozostawienie dziecka z nianią nie jest karą dla dziecka, lecz szansą na rozwój i zdobycie nowych doświadczeń!
 
Gdy dokonaliśmy już wyboru niani, warto pomóc jej, dziecku i samym sobie przejść najłagodniej proces adaptacji.
 
Wybierając nianię kierowaliśmy się rozsądkiem (referencjami, doświadczeniem, wykształceniem) oraz intuicją (nasze rodzicielskie serce poczuło sympatię do kandydatki na nianię). Zatem wiemy już, że nasze dziecko jest we właściwych rękach. Aby nabrać pewności, że podjęliśmy odpowiednią decyzję, warto uciec się do pewnych fachowych działań. Te rady pomogą Twojemu dziecku, Tobie i opiekunce dostosować się do nowej sytuacji:
 
  1. Sprawdź nianię w realnych sytuacjach. Stwórz możliwość opieki nad dzieckiem w swojej obecności. Zaproś nianię do siebie i spędźcie wszyscy razem czas. Bawcie się z dzieckiem. Przy okazji opowiedz niani, co maluszek lubi robić, a czego nie znosi. Niech niania pozna zainteresowania dziecka, sposoby zabawy i preferowane rodzaje aktywności.Zorganizuj wspólny spacer ? niania może wziąć udział już w ubieraniu maluszka. Pokaż ulubione miejsca spacerów. Zjedzcie razem obiad. Warto poinformować nianię o stopniu samodzielności dziecka czy upodobaniach kulinarnych. Połóż razem z opiekunką dziecko spać, opowiadając o wieczornych rytuałach.
  2. Zapytaj nianię o jej obawy, by mieć pewność, że wszystko jest zrozumiałe. Pozwól niani wykazać się kreatywnością. Ustal, co planuje robić z dzieckiem, jakie ma pomysły na zabawy, którą bajeczkę przeczyta jako pierwszą.
  3. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Opowiadaj o nowej cioci, twórz przyszłościowe plany (?Ciocia pobawi się z tobą klockami i zbudujecie wielki garaż dla twoich samochodów?, ?Jak będziesz z ciocią na spacerze, pozjeżdżacie na zjeżdżalni?). Mów dziecku, nawet malutkiemu, że musisz wyjść, ale szybko wrócisz, a przez czas twojej nieobecności zajmie się nim sympatyczna ciocia. Pamiętaj: zawsze powtarzaj, że wrócisz.
  4. Poproś nianię o sprawozdanie z całego dnia, zapytaj, co razem robili, gdzie byli i czy maluszkowi smakował obiadek. Możesz do niani dzwonić, ale nie zapominaj, że dajesz jej pewien kredyt zaufania. Pamiętaj, niania to osoba kompetentna, posiadająca właściwe przygotowanie merytoryczne, opieka nad dziećmi nie ma przed nią tajemnic. W naszej Agencji nianie przechodzą proces weryfikacji, mający na celu ustalić ich predyspozycje i umiejętności. Dzięki temu wiemy, że prowadzona przez nas agencja niań skupia tylko osoby, które nadają się do pracy z dziećmi.
  5. Po powrocie do domu obdaruj dziecko czułością i poświęć mu czas. Uściski, całusy i wspólna zabawa to najlepsze nagrody dla dziecka za jego dzielność.
 
I co? Nie jest strasznie, prawda? Niania to osoba, która ma ułatwić ci powrót do pracy i codzienne funkcjonowanie. Traktuj ją jak partnera w niełatwym zadaniu wychowywania dzieci. Nasze rady sprawią, że łatwiejszy będzie początek wspólnej drogi z nianią.
 
Jeżeli jesteś ciekawy, jakie emocje towarzyszą rodzicom podczas rozłąki z dzieckiem, zapraszamy do lektury kolejnych artykułów.
 

Dodaj komentarz