793754290 fifiland@fifiland.pl

Dekoracje i zabawy świąteczne

Zabawy mikołajkowe i świąteczne dekoracje

Święta już niedługo, przed nami sporo sprzątania, gotowania, planowania. Warto jednak znaleźć chwilę czasu i spędzić go aktywnie z dziećmi. Zachęcamy także do zaangażowania niani w przygotowania świąteczne. Warto poprosić ją o to, aby zaproponowała pewne kreatywne zabawy dla dzieci. Można też skorzystać z naszych propozycji. W naszym cyklu prezentujemy pomysły spędzania przedświątecznego czasu z najmłodszymi.

Dekoracje świąteczne

Świąteczne dekoracje można wykonywać już z niemowlakami. Potrzebne będą farby – najlepiej hipoalergiczne, z odpowiednim atestem papier i nóżka albo rączka maluszka!
Pomalowaną rączkę trzeba odcisnąć na kartce papieru. To może być początek wspaniałej dekoracji albopomysł na niebanalną kartkę z życzeniami.
Ze starszymi dziećmi warto wykonać Mikołaja, renifera, bałwanka. W poprzednim artkule napisaliśmy, jak z papierowych kulek i woreczka można zrobić prostego bałwana(więcej w artykule „Mikołajki z nianią – czas kreatywności.”)
Zamiast oglądać bajki czy po raz kolejny bawić się klockami, niania może wykonać z naszym dzieckiemfilcową choinkę. Jeżeli rodzice mają możliwość, również mogą włączyć się w tę zabawę. Jest to zadanie proste, ale wymaga czasu. Zabawa ta doskonale nadaje się do ćwiczenia cierpliwości (więcej o nauce wytrwałości znajdziesz tutaj:)
Z zielonego filcu należy wyciąć choinkę i przyczepić ją do ściany (np. dwus
tronną taśmą). Z kolorowego filcu następnie trzeba wyciąć ozdoby choinkowe ? bombki, prezenciki, czapki Mikołaja, śnieżynki. Do ozdób trzeba przyczepić rzepy (np. doszyć). Maluch może samodzielnie doczepiać do choinki tak przygotowane ozdoby.
Jeżeli okna jeszcze nie są umyte, można je wykorzystać do kreatywnej zabawy. Pobawmy się z dzieckiem w rysowanie po szybie. W tym celu trzeba wykorzystać piankę do golenia taty albo bitą śmietanę. Dorosły razem z maluchem tworzy śnieżne obrazy na szybie. Maluch w ten sposób rozwija zmysł dotyku, węchu, a w wersji z bitą śmietaną nawet smaku. Łagodne ruchy rączką stymulują dalszy rozwój.
 

Kreatywne zabawy dla dzieci

 
W poprzednim artykule pisaliśmy o zabawach dla najmłodszych. Nasze pomysły przydadzą się rodzicom oraz opiekunkom. Mikołajkowych zabaw jest wiele. Szczególnie ważne są zabawy muzyczno-ruchowe. Przyniosą one  mnóstwo frajdy dziecku i niani.
 
Podczas zabawy w sanie Mikołaja opiekunka sadza dziecko na kocu i w rytm świątecznej piosenki wozi smyka po mieszkaniu. Niania może również pobawić się z dzieckiem w zabawę „Czym jedzie Mikołaj”. Opiekunka pyta: Czym przyjedzie do nas Mikołaj? Samochodem (naśladuje kręcenie kierownicą i klakson), samolotem (rozkłada ręce, udając lot), pociągiem (turkocze jak pociąg), na koniu, na słoniu? Puśćmy wodze fantazji.
 
To tylko kilka przykładów, w kolejnym artkule opiszemy kolejne kreatywne zabawy dla dzieci, nawiązujące do okresu bożonarodzeniowego.
 
    

Dodaj komentarz