793754290 fifiland@fifiland.pl

Jak umiejętnie kontrolawać pracę niani?

 

Rodzice często poświęcają wiele czasu na znalezienie tej właściwej opiekunki dziecięcej. Jak jest jednak z zaufaniem? Czy warto kontrolować zatrudnioną nianię? Jak to zrobić?

Kontrola a zaufanie

Niania spędza z naszym dzieckiem wiele godzin. Opiekuje się nim, wspiera jego harmonijny rozwój poprzez różne kreatywne zabawy. Przebywa w naszym domu. Rodzice często boją się, że niania może nie uszanować ich prywatności lub nieodpowiednio zajmuje się dzieckiem.

Podczas procesu rekrutacyjnego staraliśmy się poznać przyszłą nianię. Zadawaliśmy jej pytania, poznaliśmy referencje, zweryfikowaliśmy uzyskane informacje. Często jednak czujemy niepewność – w końcu dzieci to nasz największy skarb! To naturalne, że boisz się o bezpieczeństwo malucha. Jeżeli nie potrafisz uwierzyć swojej opiekunce lub masz podstawy, żeby sądzić, że nie zachowuje się właściwie, możesz zdecydować się na pewną kontrolę. Pamiętaj jednak – nie warto zatrudniać osoby, której nie ufamy już na samym początku.

Sposoby kontroli

Istnieje wiele sposobów na kontrolowanie pracy niani. Najprostsze jest dzwonienie do niej. Można też poprosić o sprawozdania z przebiegu dnia. Możesz przygotować dla niani listę zadań do wykonania. Na koniec dnia niania opowie, czy wszystko udało się zrealizować.

Niektórzy rodzice decydują się na monitoring – użycie kamer i mikrofonów. Musisz jednak pamiętać, że zgodnie z prawem niania musi zgodzić się na nagrywanie. Nie można schować małej kamery w oku ulubionego misia dziecka. Grożą za to konsekwencje prawne. Monitoring w miejscu pracy jest legalny tylko w uzasadnionych przypadkach – celem zagwarantowania bezpieczeństwa, ochrony mienia, kontroli efektywnego wykorzystywania czasu pracy. Osoba monitorowana musi jednakże być tego świadoma i zgodzić się na to.

W sklepach dostępne są dyktafony, podsłuchy GSM. Istnieje nawet bezprzewodowa kamera, która będzie za pomocą internetu wysyłała sygnał na żywo do rodzica. Cena tych urządzeń jest różna, ale przygotować się trzeba na wydatek minimum 130 zł.

Niektórzy rodzice proszę zaufaną sąsiadkę o to, aby w ciągu dnia niezapowiedziane odwiedziła nianię z dzieckiem. Rozwiązanie to jednak nie cieszy się wielkim entuzjazmem.

Niania pod kontrolą

Czy warto kontrolować nianię? Jeżeli nie mamy zaufania do opiekunki dziecięcej, nie powinniśmy jej zatrudniać. Natomiast, gdy chcemy tylko upewnić się co do wyboru, kontrola wydaje się dobrym wyjściem. Pamiętać trzeba jednak o tym, żeby działać legalnie i poinformować nianię o zainstalowanych urządzeniach.

Najważniejsza jednak jest obserwacja dziecka, jego zachowania. Jeśli dziecko chętnie zostaje z nianią, jest radosne, nie ma większych problemów ze snem – najprawdopodobniej wszystko jest w porządku. Wszelkie zmiany zachowania (nagłe koszmary senne, ospałość, apatia i inne) są sygnałem, że coś mogło się stać pod naszą nieobecność. Niekoniecznie jednak oznacza to, że niania postąpiła niewłaściwie. Pamiętaj też o okresie adaptacyjnym dziecka do niani – to naturalne, że na początku będzie się zachowywało inaczej.

Dodaj komentarz