793754290 fifiland@fifiland.pl

Trudne rozmowy o szkole, czyli jak pytać dziecko o szkołę, żeby chciało rozmawiać.

„Trudne” rozmowy o szkole

Znudzona mina, wzruszanie ramionami, odpowiadanie półsłówkami – jeżeli tak wygląda twoja rozmowa z dzieckiem na temat szkoły, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Tym razem podpowiadamy, jak rozmawiać z dziećmi o szkole, żeby dowiedzieć się, co myślą.

Jak było w szkole?

To pytanie umieść na liście zakazanych, jeżeli zależy ci na tym, żeby twoje dziecko chętnie i szczerze rozmawiało z tobą o tym, co spotyka go podczas zajęć lekcyjnych. Musisz nauczyć się słuchać i pytać. Dzieci nie lubią ogólnych pytań, które wydają się, jakby były zadane od niechcenia. Na początku rozmowy nie pytaj o oceny – dziecko pomyśli, że tylko wyniki są dla ciebie istotne. Tymczasem dużo ważniejsze jest samopoczucie dzieci, ich kontakty z rówieśnikami i poszerzanie horyzontów czy poczucie bezpieczeństwa.

Pytania powinny być konkretne. Na ogólne pytania dziecko odpowiada zazwyczaj „Ok” albo” „W porządku”.

Nie warto jest zmuszać dziecka do rozmowy. Poczekaj, często dziecko samo w dogodnym dla siebie momencie rozpocznie z tobą rozmowę, rzucając jakąś uwagę – musisz być czujny. Wyraź swoje zainteresowanie i cierpliwie słuchaj. Pokaż dziecku, że ważne są dla ciebie jego uczucia i przemyślenia – mniej ważny jest zbliżający się sprawdzian.

O co pytać?

W rozmowie skup się na emocjach i uczuciach dziecka – w przypadku młodszego pomóż mu je nazwać. Staraj się zrozumieć to, co dziecko do ciebie mówi – przez parafrazowanie jego wypowiedzi upewnij się, że dobrze je zrozumiałeś. Nie popędzaj dziecka, pozwalaj mu na budowanie dłuższych wypowiedzi.

Możesz skorzystać z przykładowych pytań:

  1. Jakich ciekawych rzeczy się dzisiaj dowiedziałeś?

  2. Czy coś cię dzisiaj znudziło? Co zmieniłbyś w dzisiejszym dniu?

  3. Co cię dzisiaj rozbawiło w szkole? Opowiesz mi jakąś śmieszną sytuację?

  4. Co najchętniej robisz z przyjaciółmi na przerwach?

  5. Czy spotkało cię dzisiaj coś niemiłego? A może twojego kolegę spotkała jakaś przykrość? Chciałbyś mi o tym opowiedzieć?

  6. Używałeś dzisiaj kredek? Kiedy? W jakich sytuacjach?

  7. Którego nauczyciela cenisz najbardziej? Za co? Czy poprosiłbyś go o pomoc w trudnej sytuacji? Dlaczego nie przepadasz za innymi nauczycielami?

  8. Co byś zmienił w swojej szkole?

  9. Potrzebujesz pomocy w jakiejś szkolnej sprawie?

  10. Jaki masz dzisiaj nastrój po lekcjach? Jesteś zmęczony? Szczęśliwy? Zainspirowany?

To są oczywiście tylko przykładowe pytania, każdy rodzic z pewnością doda do tej listy inne propozycje. Ważne jest, żeby szczerze zainteresować się tym, co spotyka dzieci w szkole, wykazać się zrozumieniem i wyrozumiałością. Pamiętaj, że problemy dzieci i nastolatków są inne niż dorosłych – nie bagatelizuj niczego, o czym mówi twoje dziecko. Przypomnij sobie o czym myślałeś i co martwiło cię, gdy ty byłeś w ich wieku. Rozmawiając z własnym dzieckiem uśmiechnij się do dziecka, które mieszka w tobie.

Dodaj komentarz