793754290 fifiland@fifiland.pl

Kreatywne zabawy Mikołajkowe dekoracje.

Mikołajki – czas kreatywności!

Już niedługo Mikołajki, pod poduszkami maluchy znajdą małe prezenty. Przedświąteczny czas to jednak nie tylko okres kupowania upominków, sprzątania domu i gotowania. Warto ten czas wykorzystać na wspólne kreatywne zabawy dla dzieci. Również w tym magicznym okresie można wspierać rozwój dziecka, wzbudzać w nim ciekawość świata i zachęcać do aktywności. Drodzy rodzice, poznajcie razem z nami pomysły na ciekawe zabawy dla dzieci ? zachęćcie do lektury także swoje nianie.
 
Święta magiczny czas dla dzieci i rodziców 
Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny. W domach już z początkiem grudnia zaczyna panować niesamowita atmosfera pełna miłości, życzliwości, zrozumienia. Okres przedświąteczny to także czas sprzątania, pieczenia, gotowania, ozdabiania pokojów i wypisywania życzeń. Można w te zadania zaangażować nasze dzieci. Jeżeli w codziennych obowiązkach pomaga nam opiekunka dziecięca, można zlecić jej część tych przyjemnych zadań. Zachęcamy do tego, aby włączać nianie w aktywne zabawy z dziećmi. Opieka nad dziećmi to nie tylko ich pielęgnacja, lecz również wzbogacanie rozwoju, wspólne kreatywne zabawy. Niech niania wraz z dzieckiem przygotują dekoracje i wypieki świąteczne, spędzą czas na zabawach mikołajowych. Świąteczne przygotowania to atrakcyjny oraz bardzo stymulujący sposób na wsparcie rozwoju najmłodszych.

Zabawy dla dzieci najmłodszych

W zależności od wieku dziecka, wachlarz zabaw może być różny. Już najmłodsze dzieci, które nie potrafią jeszcze chodzić, można zaangażować w przygotowania świąteczne. Niania może bawić się z maluchem torebkami na prezenty, do których można włożyć różne przedmioty. Taki worek na prezenty zamienia się podczas zabawy w worek niespodzianek. Maluch, wyciągając kolejne niespodzianki (piłka, miś, lalka, klocek), będzie coraz bardziej ciekawski. Z kolei z kolorowej organzy można wykonać zwiewną chustę, pod którą niania może ukryć malucha, misia ? może się również sama schować! Materiał ten wykorzystuje się z powodzeniem do zabaw sensorycznych, jego delikatność oraz struktura dostarczają ciekawych doznań małym rączkom dziecka.
Kolejnym pomysłem jest zabawa mikołajkową pacynką. W ten sposób pobudza się wyobraźnię dziecka. Taka pacynka ? albo pluszak ? znakomicie nadają się do zabawy w pokazywanie (Gdzie jest oczko?), można je przytulać, ułatwiają zasypianie.
Czapka Mikołaja pomaga w nauce samodzielności, wspiera rozwój motoryki małej, czyli sprawności malutkich rączek.
Kreatywne zabawy dla dzieci związane z okresem świąt bożonarodzeniowych to obszerna grupa. Innym pomysłem będzie zabawa papierowym śniegiem. Dorosły razem z dzieckiem zagniatają z gazet albo papieru kulki. Zróbcie ich bardzo dużo. Potem taki papierowy śnieg można wykorzystać do wielu zabaw: rozrzucanie i zbieranie śniegu, układanie trasy śnieżnej, bitwa na śnieżki.
Kulki można też wrzucić do przezroczystego worka, zawiązać u góry, w połowie przewiązać szalikiem (np. małą szmatką) i bałwan gotowy! Można dorysować albo dokleić oczy, nos, guziki. Podczas takiej zabawy aktywujemy dziecko, zachęcamy do ruchu i ćwiczymy z nim sprawność ręki.

 

Wsparcie dla niań i rodziców

Warto, żeby czas spędzony z opiekunką był atrakcyjny dla dzieci. Można poprosić nianię, aby spędzała z maluchem czas w sposób kreatywny. Jednocześnie dziecko, które pozna różne zabawy mikołajkowe, poczuje magiczną atmosferą zbliżających się świąt.
W kolejnych artykułach zaprezentujemy inne pomysły na kreatywne zabawy dla dzieci, nawiązujące do okresu bożonarodzeniowego. Zarówno rodzice, jak i nianie mogą z wykorzystaniem sprawdzonych przez nas i ciekawych zabaw dla dzieci, urozmaicić czas najmłodszym i sprawić, że oczekiwanie na Mikołaja będzie jeszcze milsze.

Dodaj komentarz