793754290 fifiland@fifiland.pl

Opiekunka dla dziecka – zawód przyszłości?

Ile zarabia opiekunka dziecięca? Jakie są realia zawodu? Czy istnieje duża konkurencja? Jakie wymagania musi spełniać kandydatka na opiekunkę dziecięcą? Jeżeli zastanawiasz się, czy to zawód dla ciebie i szukasz odpowiedzi na wymienione pytania – nasz artykuł pomoże ci w podjęciu decyzji.

W Szczecinie niania najczęściej jest 30-letnią kobietą, mającą już 2-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Stawki godzinowe się wahają – średnio wynoszą ok. 8 zł za godzinę pracy. Niania posiadająca wykształcenie pedagogiczne zarabia ok. 16 zł na godzinę. Zarobki studentek dorywczo pilnujących dzieci nierzadko wynoszą 5 zł na godzinę. Na wysokość wynagrodzenia wpływać będzie więc wykształcenie, doświadczenie, zakres obowiązków, ale również… miasto. Najwyższe zarobki mają nianie warszawskie – ok. 14 zł za godzinę.

W naszym mieście zdarzają się również opiekunowie dziecięcy – jest to jednak nieliczna grupa (5,17%). To i tak dużo – w innych polskich miastach odsetek mężczyzn pracujących jako nianie wynosi ok. 1%.

Według badań, w Szczecinie pracują w zawodzie opiekunka dla dziecka przede wszystkim kobiety przedziału wiekowego 25-40 lat. W innych miastach Polskich zawód ten wykonują znacznie częściej panie, które nie ukończyły jeszcze 25 lat. Zazwyczaj są one w trakcie odbywania studiów i opiekę nad dziećmi traktują jako zadanie dodatkowe – pracę dorywczą. Zgodnie z krajową tendencją, ok. 19% niań to kobiety po 40 roku życia. Są to przede wszystkim nauczycielki i przedszkolanki na emeryturze.

Większość rodzin chce zatrudnić nianię na pełen etat i na dłuższy czas. W Szczecinie 58% rodziców deklaruje, że poszukuje opiekunki właśnie na pełen etat. Dodać należy, że w naszym mieście statystyczna niania pracuje po 7 godzin dziennie.

Najczęściej poszukiwana jest opiekunka dziecięca do jednego dziecka – 95%. Zazwyczaj niania ma za zadanie opiekowanie się dzieckiem, pielęgnowanie go i dbanie o jego harmonijny rozwój. Rzadko rodzice zlecają niani również drobne prace domowe, np. gotowanie, sprzątanie, zrobienie zakupów. Takie oczekiwania ma jednak tylko ok. 4% rodziców szukających niani dla swojego dziecka.

Aby zostać nianią, trzeba przede wszystkim kochać dzieci i rozumieć ich specyficzne potrzeby. Poszukując pracy warto skorzystać z usług, jakie oferuje agencja niań. Rodzice chętnie zatrudniają opiekunki przez agencje niań, gdyż wiedzą, że kandydaci posiadają odpowiednie wykształcenie/doświadczenie i predyspozycje.

Dodaj komentarz