793754290 fifiland@fifiland.pl

Pomysły na zabawę z dziećmi

 
Zima czas ciekawych zabaw dla dzieci
 
Święta tuż tuż, rodziny powoli przygotowują się do tego magicznego okresu. Święty Mikołaj już niedługo odwiedzi grzeczne dzieci. Zamiast czekać bezczynnie, warto poznać kreatywne zabawy dla dzieci. Kochane nianie i drodzy rodzice ? przygotowaliśmy dla was kolejne propozycje ciekawych zajęć dla dzieci, nawiązujących do okresu przedświątecznego.
 
Gdy nie ma śniegu?
W tym roku raczej nie możemy liczyć na ulepienie ogromnego bałwana, śnieżną bitwę czy szalone zabawy na śniegu. Co zrobić? Można śnieg wyczarować samemu! Podpowiadaliśmy już, jak przy użyciu papieru zorganizować w domu bitwę na śnieżki . Tym razem chcemy się z wami podzielić pomysłem, jak zrobić małą domową śnieżycę.
Potrzebne będą: słoik z przykrywką, wodoodporny klej, mały domek (zabawka, np. z popularnego jajka niespodzianki), ryż, kamyczki albo koraliki.
Na dnie słoika trzeba przykleić domek. Obok doklej koraliki, mogą być świecące. Gdy zaschnie klej, do słoika trzeba nalać wody – prawie do pełna. Teraz wsyp do środka trochę ryżu i zakręć słoik. Ozdoba gotowa. Wystarczy wstrząsnąć i pada śnieg.
Śnieżka wykonana ze zmiętego papieru przydaje się nie tylko podczas zabawy w bitwę śnieżną. Zostaw jedną kulkę. Doczep do niej długą nitkę. Z drugiej kartki papieru wykonaj rożek  zwiń go i przyklej, np. taśmą klejącą. Sznurek doczep do rożka. Zadaniem dziecka jest trafienie kulką do rożka.
Każdy lubi skakać!
Dzieci można również zaangażować do zabaw ruchowych. Każdy maluch lubi szalone podskoki. Warto wykorzystać do ciekawej zabawy dwa wierszyki.
 
Autorem pierwszego jest Bożena Godzimirska. Dzieci słuchają wierszyka mówionego przez nianię i wykonują odpowiednie ruchy:
Idzie Mikołaj po drabinie (trzeba kucnąć),
po drabinie
(dzieci powolutku wstają aż do wspięcia się na palce),
po drabinie,
jeden skok
(trzeba podskoczyć)
i już w kominie
(trzeba kucnąć).
Autorką drugiego wierszyka jest Marta Bogdanowicz. Podobnie, dzieci słuchają wierszyka i wykonują odpowiednie czynności:
Zimno, zimno, zimno nam w paluszki (dzieci uderzają o siebie paluszkami)
zimno, zimno, zimno w rączki nam (dzieci głaszczą swoje dłonie).
Tralala, la, tralala, klaszczemy rękami (klaskanie)
tralala, la, tralala, teraz ciepło nam.
Ćwiczenie można wykonać ruszając palcami u stóp i tupiąc (wtedy zimno jest w nóżki).
 
Skrzaty w kuchni
Małe dzieci można również zaprosić do wspólnych zabaw w kuchni. Dobrym, choć czasochłonnym pomysłem jest wykonanie domku z piernika. Przyniesie to z pewnością satysfakcję dzieciom i dorosłym. Aby wykonać domek z piernika trzeba przygotować ciasto.
Można skorzystać z następujących proporcji:
  • 600 g mąki pszennej,
  • 250 g margaryny do pieczenia,
  • 200 g ciemnego cukru,
  • 7 łyżek płynnego miodu,
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej,
  • 5 łyżeczek przyprawy do piernika (nada aromatu).
Sprawdziliśmy, przepis znakomicie nadaje się do wykonania ciasta na domek z piernika! Najpierw trzeba roztopić margarynę, cukier i miód. Potem należy przestudzić tak przygotowany płyn. Następnie wszystkie składniki łączymy. Masa powinna zostać rozwałkowana na ok. 5 mm. Potem należy wyciąć z masy kształty ? ściany, dach, drzwi i tak dalej. W Internecie można znaleźć wiele gotowych już szablonów. Elementy pieczemy w temperaturze 180°, przez ok. 15 minut.
Zanim zaczniemy kleić domek, musi on wystygnąć ? inaczej się pokruszy. Jako kleju można użyć lukru przygotowanego z białek i cukru.
Gdy zbudujemy już nasz domek, czas na dekorowanie. Skorzystajcie z wyobraźni! Do dekorowania można użyć lukru (również kolorowego ? wykorzystaj barwniki spożywcze), lizaków, masy marcepanowej, cukrowych koralików.
Można wykonać również inne kształty z piernika i użyć ich jako dekoracji – warto upiec dodatkowo choinki, renifery albo gwiazdki.
Po długiej pracy niania może przygotować dziecku ciepłe kakao. Na wierzchu można położyć bitą śmietanę albo piankę z mleka. Dziecko może samo udekorować swój kubek ze słodkim napojem – cukierkami, perełkami lub kształtami. Może stworzycie razem buzię bałwana?
Widzicie, czekanie na Mikołaja wcale nie musi być nudne. Warto zaangażować dziecko do wspólnych zabaw. Można również poprosić nianię, aby przygotowała kreatywne zabawy dla dzieci lub skorzystała z naszych pomysłów.
 

Dodaj komentarz