793754290 fifiland@fifiland.pl

Rozłąka z dzieckiem – Zrozumieć własne emocje

 
 
 
 „Wyrażania emocji, podobnie jak aktorstwa, człowiek uczy się przez całe życie. „Anna Gzyra
 
Każda rozłąka z dzieckiem wzbudza w rodzicu strach, niepewność, wyrzuty sumienia, zagubienie, zmartwienie. Emocje towarzyszą ludziom na każdym kroku. Każdy rodzic wie, że narodziny dziecka to życiowa rewolucja ? powstaje wtedy nowa jakość, nowa relacja. To normalne, że rodzice odczuwają silne emocje związane z ich pociechami. Tym bardziej, kiedy trzeba malucha zostawić z ciocią, babcią, rodzeństwem czy nianią. Nie jesteśmy w stanie sprawić, że przestaniesz się martwić o swoje dziecko ? taka reakcja jest naturalna. Możemy jednak pomóc ci zrozumieć własne emocje.
 
 
Czy jestem dobrym rodzicem?
 

Wielu rodziców, którzy muszą zostawić swoje dzieci pod opieką innej osoby (babcia, opiekunka dla dzieci, przedszkolanka), zastanawia się, czy ich postępowanie jest słuszne.Rodzi się wtedy wiele pytań. Czy nie lepiej odłożyć planów zawodowych na później? Czy zdecydować się na urlop wychowawczy? Czy to już czas na rozłąkę? Czy nadszedł właściwy moment, aby zorganizować opiekę dla swojego dziecka?

Rodzice odczuwają strach ? ktoś obcy ma zająć się dzieckiem. Kolejną typową emocją jest niepewność ? czy dziecko zjadło obiad, czy się wyspało, czy płakało? Częste są również wyrzuty sumienia ? i pytanie samego siebie, czy jestem dobrym rodzicem.
Wiele osób obawia się także zaprosić do swojego domu ? swojej twierdzy, swojego gniazda ? obcą osobę. Rodzice boją się o swój dobytek, o to, czy opiekunka uszanuje ich prywatność i nie będzie szperała po zakamarkach i szafkach.
Emocje rodziców są bardzo naturalne. Nie powinny one jednak przyćmić celu ?znalezienie profesjonalnej opieki dla swojego dziecka. Jeżeli zadanie to zostanie wykonanie odpowiednio, nie powinniśmy borykać się z wyrzutami sumienia i odczuwać strachu. Jak to zrobić?
 
 
Bądź profesjonalistą

 

Do wyboru osoby, której zadaniem będzie opieka nad dziećmi, trzeba podejść bardzo profesjonalnie i nie kierować się tylko kosztami. Raczej nie warto wybierać pierwszej niani znalezionej na portalu internetowym ? może się zdarzyć, że wiele czasu rodzice stracą na weryfikacji kolejnych odnalezionych w taki sposób osób. Ważne, żeby już na początku rekrutacji otoczyć się kandydatkami spełniającymi wstępne wymagania. Potem trzeba uzyskać potwierdzenie, że dana osoba cechuje się najwyższymi wartościami moralnymi. Można zadanie to zlecić agencji niań. Agencja niań powinna przed wysłaniem opiekunki do klienta sprawdzić jej referencje, poprosić o potwierdzenie niekaralności. Coraz częściej agencja niań ocenia także kandydatki na podstawie działalności w serwisach społecznościowych, które są doskonałym źródłem informacji o zainteresowaniach i stylu życia przyszłej opiekunki
 
 
Co zrobić z emocjami?

 

Z pewnością każdy rodzic ma prawo czuć się niepewnie, oddając swoje dziecko pod opiekę innej osobie. Warto jednak porozmawiać samemu ze sobą i wytłumaczyć sobie, że podjęliśmy odpowiednią decyzję, a opiekunkę wybraliśmy z należytą starannością. Po pierwsze, sprawdzenie referencji, predyspozycji i niekaralności niani daje pewność, że osoba ta dobrze zajmie się dzieckiem. W naszej pracy bazujemy na doświadczeniu i skrupulatnie sprawdzamy wszystkie kandydatki na nianie ? również ich predyspozycje, zdolności i wiedzę merytoryczną (także w zakresieudzielania pierwszej pomocy).
Nie wolno nie doceniać również intuicji. To niezwykle przydatny i pomocny mechanizm, który ułatwia podejmowanie właściwych decyzji. To intuicja często podpowiada mamie czy tacie, że dana osoba nadaje się na opiekunkę dla dziecka. Nasz umysł dostrzega pewne sygnały, których do końca nie jesteśmy świadomi, i daje nam znak, że ktoś jest dobry bądź nie. Oczywiście, wybór niani musi zostać poprzedzony procesem rekrutacji ? przeprowadzonym samodzielnie bądź z pomocą agencji niań ? lecz i intuicja jest tutaj ważna.
 
Pamiętaj, wybierając nianię dla swojego dziecka wnikliwie poznałeś ją, jej doświadczenie, wykształcenie. Wykorzystując te wiadomości zbuduj sobie obraz niani jako troskliwej pani, która z wdzięcznością i miłością opiekuje się twoim maluchem.
 

 

 
Zbuduj wzajemne zaufanie

 

Praca nad wzajemnym zaufaniem również może wyciszyć emocje. Oto kilka rad, jak to zrobić:
  1. Sprawdź, jak niania pracuje już w pierwszych dniach. Obserwuj, jak traktuje dziecko, jak reaguje na płacz, jak radzi sobie z nieposłuszeństwem małego podopiecznego. Zwróć również uwagę na to, jak dziecko reaguje na nową osobę ? czy nawiązała się między nimi nić porozumienia.
  2. Mów niani o swoich obawach i kontaktuj się z nią podczas dnia.
  3. Jasno wytyczaj zadania i egzekwuj je. Przygotuj dla niani schemat przebiegu przykładowego dnia. Po powrocie do domu zapytaj, czy wszystko udało się zrealizować.
  4. Udzielaj niani podpowiedzi ? poinformuj ją, co dziecko lubi jeść, czym się interesuje, jaka jest jego ulubiona zabawka.
  5. Pytaj, jakie propozycje spędzania aktywnie czasu z dzieckiem ma opiekunka. Ustal, co zrobi w nietypowych sytuacjach ? gdy dziecko się skaleczy, nie będzie miało apetytu, zachoruje.
Pamiętaj: Emocje są naturalne, trzeba tylko nauczyć się je oswajać.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze niani, przeczytaj nasz artykuł: 

 

Dodaj komentarz