793754290 fifiland@fifiland.pl

Urodziny dla dzieci nieśmiałych – jak je zorganizować?

 

Zbliżają się urodziny twojego dziecka, a ty jesteś pełny obaw, bo przyszły solenizant nie lubi być w centrum uwagi, jest wstydliwy i boi się niespodziewanych sytuacji? Myślisz o rezygnacji z imprezy urodzinowej? To, że dziecko niechętnie bierze udział w zabawach lub przy obcych rzadko się odzywa nie oznacza jeszcze, że nie lubi urodzin. Musisz po prostu zorganizować mu specjalne urodziny, dopasowane do jego potrzeb. Przygotowaliśmy dla ciebie garść cennych rad.

Urodzinowe porady:

 1. Zastanów się, co najbardziej stresuje twoje dziecko, czego nie lubi, czego się boi. Postaraj się uniknąć takich sytuacji – możesz je zapisać na kartce czarnym flamastrem, wtedy na pewno o nich nie zapomnisz.

 2. Na urodziny zaproś najbliższych i najlepszych przyjaciół, z którymi dziecko lubi się bawić na co dzień – dziecko będzie się najlepiej czuło w gronie osób mu znanych.

 3. Temat urodzin omów z dzieckiem, zastanów się, jak połączyć przyjęcie z zainteresowaniami solenizanta. Warto rozważyć zapytanie dziecka, co chciałoby robić, jakie zabawy i konkursy go ucieszą, gdzie chciałoby zorganizować przyjęcie. Dobrym pomysłem może być ograniczenie bodźców dochodzących do dziecka.

 4. Urodziny dla dzieci wstydliwych warto organizować w domu albo w lokalizacjach, które solenizant dobrze zna. W ten sposób udaje się uniknąć strachu przed nowym miejscem. Dobrym pomysłem są też zabawy na świeżym powietrzu – wolna przestrzeń zachęci każde dziecko do biegania i harców.

 5. Świetnym pomysłem może być zaangażowanie solenizanta w przygotowania do imprezy. Dziecko może wcielić się w rolę twojego pomocnika– włączenie nieśmiałego szkraba w wir przygotowań z pewnością podniesie jego pewność siebie czy samoocenę. Rodzice mogą z dzieckiem udać się na zakupy po urodzinowe gadżety, wybrać smak tortu (albo razem z maluchem go upiec!), przygotować zaproszenia dla gości, stworzyć scenariusz imprezy (wybrać zabawy i atrakcje).

 6. Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy animatora zabaw, w tej roli dobrze sprawdzi się osoba z wykształceniem pedagogicznym.

 7. Podczas zabawy możesz poprosić solenizanta, aby rozdawał za wykonane zadania dzieciom nagrody, naklejki, cukierki.

 8. Żeby dziecko czuło, że jest w tym dniu najważniejsze, ale jednocześnie nie znajdowało się w centrum uwagi, zastanów się nad wybraniem takiej tematyki przyjęcia, żeby dziecko stało się „liderem” – Trenerem, Kapitanem piratów, Królową, Szefem Kuchni.

Dla ułatwienia przygotowaliśmy dla ciebie listę przykładowych zabaw, które świetnie sprawdzają się na urodzinach dzieci nieśmiałych.

Zabawy urodzinowe dla dzieci nieśmiałych:

 • zabawy integrujące grupę: np. „zabawa w imiona”, „kogo brakuje”,

 • zabawy w teatr, np. kalambury, odgrywanie ról,

 • zabawy ruchowe, np. konkursy drużynowe – solenizant wciela się w rolę kapitana jednej z drużyn,

 • zabawy kreatywne, np. wykonanie tematycznej pracy plastycznej – solenizant rozdaje przybory, rozdziela zadania.

Urodziny dla dzieci nieśmiałych w Szczecinie z Fi Fi Land

Urodziny trzeba uczcić, nawet jeśli dziecko boi się, jest wstydliwe, izoluje się od grupy. To, że dziecko nie wyraża zainteresowania przyjęciem, wcale nie oznacza, że nie będzie uszczęśliwione, gdy zorganizuje się dla niego imprezę z zabawami. Ten niepokój jest zachowawczy, dotyczy strachu przed nieznanym. Problem nieśmiałości dotyka wielu dzieci, objawia się potrzebą samotności, problemami w nawiązywaniu kontaktów, brakiem pewności siebie, niepokojem, strachem, zamknięciem w sobie. Urodziny mogą być dobrą okazją, aby ośmielić dziecko czy wzmocnić poczucie własnej wartości.

W Fi Fi Land z myślą o dzieciach nieśmiałych organizujemy wyjątkowe urodziny dla dzieci w Szczecinie (i okolicach). Podczas uroczystości animator (pedagog) dobiera zestaw zabaw integrujących i przełamujących niepewność. W terapeutyczny sposób prowadzi zajęcia i konkursy urodzinowe, żeby solenizant czuł się najważniejszą częścią grupy bez konieczności wyróżniania go (stawiania w centrum uwagi). Urodziny z Fi Fi Land to gwarancja niezapomnianej zabawy, przepełnionej radością i uśmiechem, która może stać się cegiełką w budowaniu pewności siebie i przełamywaniu wstydu.

 

Zobacz więcej pomysłów urodzinowych z Fi Fi Land 

BLOG – POMYSŁY NA URODZINY DLA DZIECI

Urodziny dla dzieci nieśmiałych – jak je zorganizować?

 Zbliżają się urodziny twojego dziecka, a ty jesteś pełny obaw, bo przyszły solenizant nie lubi…

więcej

Urodziny z Ninja

Ninja i niezapomniane urodzinyTwojemu dziecku znudzili się wojownicy z Gwiezdnych Wojen i superbohaterowie z amerykańskich…

więcej

Pomysł na urodziny – Leśne Skrzaty

Urodziny dla dzieci nie muszą odbywać się w zamkniętym pomieszczeniu. Podpowiadamy, jak zorganizować świetną zabawę na leśnej polanie...
więcej

Dodaj komentarz